Novinky ze světa emulátorů

FAQ

V rubrice FAQ (rozdělené na několik částí) je souhrn nejčastějších otázek na které se ptáte ve svých mailech. Pokud se mě teď chcete e-mailem na něco zeptat, tak si nejdříve přečtěte následující řádky. S velkou pravděpodobností zde naleznete odpověď na svou otázku. Pokud máte pocit že mi zde chybí nějaká důležitá otázka a odpověď pošlete mi ji mailem.

Pro emulátorové začátečníky

Otázka: Pomoc, jsem absolutní emulátorový začátečník a ze všech těch ROMek, romsetů, arcade emulátorů, highend konzolí a handheldů mi jde tak akorát hlava kolem. Požaduji vysvětlení.

Odpověď: Takže si to ujasněme, základem všeho je emulátor daného systému, který dokáže spustit pro tuto platformu hry. Samotný emulátor je ale k ničemu bez software, tedy bez pamětí ROM či obrazů CD, DVD či jiných médií. Paměti ROM jsou vlastně identickým obrazem paměti dané cartidge a tvoří ji vždy jeden soubor který je zakončen koncovkou podle platformy např. .n64, .sms nebo .nes. To co bylo teď řečeno platí pro všechny starší konzole a handheldy, jiná situace platí v oblasti arcade emulace neboli emulace herních automatů. Arcade ROMky mají skoro vždy několik souborů, které jsou v jednom adresáři a jelikož je každý herní automat jiný, tak arcade emulátor přesně ví, které hry jdou na něm spustit, jaký mají název a kolik je tam souborů.

Otázka: No dobře, jenže já mám doma nadupané dělo a emulace nějakých starých konzolí a automatů mě zrovna moc nebere. Chtěl bych hrát novější hry např. pro PS2, GameCube nebo pro X-Box na mém PC.

Odpověď: Emulátory těchto strojů sice existují, ale emulují pouze malou část jejich hardware. Navíc, pokud emulujete nějaký systém, je potřeba mít PC řádově 2-3x výkonější. Prozatímní výsledky emulace těchto strojů jsou ty, že u některých her naběhne úvodní obrazovka nebo některé hry můžete hrát, ale kvalita emulace je ve většině případů mizerná.

Otázka: Jenže já jsem viděl stránky s nadpisy "Download PS2, GC, X-Box ROMs and play now on your PC!"

Odpověď: Takovéto stránky jsou většinou podvod a místo stahování nových konzolových her a jejich hraní v tamních údajně stoprocentních emulátorech tam na vás budou čekat přinejlepším tuny reklamních Pop-Up oknen s názvy typu "World largest Casino" nebo "Sexy girls in hot action", v horším případě tam budou viry.

Otázky ohledně MegaEmu

Otázka: Proč nejdou z MegaEmu stáhnout žádné emulátory?

Odpověď: Jsem omezen malým místem na freehostingu webnode.cz a hlavně pochybuji, že bych měl od každého emulátoru vždy nejnovější verzi. V současném modelu je u každého emulátoru zapsaná jeho poslední verze a odkaz na jeho homepage, kde si si můžete stáhnout jeho zaručeně poslední vyšlou verzi.

Otázka: Proč je aktualizací na MegaEmu tak málo?

Odpověď: Snažím se, snažím, ale času je málo a žádnou konkurenci v ČR vpodstatě nemám :-). Samozřejmě uvítám každého kdo by chtěl do MegaEmu přispívat hodnotným obsahem.

Otázka: Najdu na MegaEmu informace o emulátorech které běží pod jinými systémy než je PC?

Odpověď: Ano, MegaEmu se zabývají i těmito emulátory, ale prioritní platforma je PC.

Good databáze

Otázka: Co jsou to ty Good sety a Good názvy?

Odpověď: Jako standard pro pojmenování ROMek se používají Good utility, z niž každá představuje jednotlivou platformu. Obsaženy jsou především starší konzole a handheldy, méně už staré počítače. Sice lze pracovat s jednotlivými utilitami, ale lepší je použít program Good Windows, protože obsahuje přehledné menu. Utility vlastně spouštíte pod ním. Good databáze se ale samozřejmě hodí hlavně pro sběratele, kteří se ovšem řádně zapotí, protože některé hry jsou v databázi klidně ve dvaceti různých verzích. Upravené Good databáze můžete také použít s programy typu RomCenter.

Otázka: Ano, přejmenoval jsem si své ROMky na správné názvy, pomocí miss a have souborů jsem zjistil, které mi chybí, ale některé mé ROMky databáze nepoznala a přitom mi v emulátorech v pohodě chodí. Jak je to možné?

Odpověď: Good databáze za prvé nejsou v současnosti moc aktualizované takže novější ROMky většinou nerozpoznají a za druhé nejsou ani zdaleka úplně kompletní.

Emulace a ostatní záležitosti

Otázka: V MAME32 spustím hru zobrazí se in-game videa, ale nevím co dál?

Odpověď: Je třeba vložit peníze pomocí klávesy 5 a poté stisknout klávesu 1 nebo 2 pro výběr počtu hráčů. Většinou her lze poté ovládat pomocí kláves Ctrl, Alt, Mezerník a šipkami.

Otázka: Pomocí vypalovacího programu Nero Burning Rom jsem si udělal záložní kopie her na Playstation ve kterém mám modchip. Hry ale neběží, co s tím?

Odpověď: Programy typu Nero Burning Rom se na vypalování Playstation (a obecně chráněných) CD vůbec nehodí. Použijte klonovací programy typu CloneCD.

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.